KOMFORT AKUSTYCZNY POMIESZCZEŃ

KOMFORT AKUSTYCZNY POMIESZCZEŃ

Należy rozróżnić  pojęcia izolacyjności akustycznej pomieszczenia i jego wewnętrznej charakterystyki czasu pogłosu. Pierwsze dotyczy spadku poziomu dźwięków dochodzących do pomieszczenia z zewnątrz – otoczenia budynku lub pomieszczeń sąsiadujących. Parametr ten wyrażony jest decybelach (dB) i ściśle definiowany m.in. normą PN-EN12354-1  dla poszczególnych rodzajów przegród budowlanych.  Charakterystyka czasu  pogłosu nie jest już tak ściśle normalizowana. Decyduje  jednak w istotnym stopniu o komforcie pracy w pomieszczeniu lub nawet możliwości realizacji założonej funkcji. Tak jest np. w salach konferencyjnych czy przestrzeniach otwartych lub holach. Tam przede wszystkim powinniśmy zapewnić łatwość i dobrą słyszalność naturalnej cichej rozmowy jak i poprawną czytelność nagłośnionego  przemówienia lub wykładu.

Universus Studio Atmos – Warszawa Belwederska20/22

CZYM JEST CHARAKTERYSTYKA POGŁOSU W POMIESZCZENIU?

W uproszczeniu jest to czas zaniku dźwięku do poziomu niesłyszalnego (-60dB) w poszczególnych zakresach jego częstotliwości.  W paśmie istotnym dla mowy (150Hz do 4kHz) powinien on mieścić się w przedziale od 0.2 do 0,6 s. Dla dużych holów o wysokości powyżej 4m w nie powinien przekraczać  1,2-1,5s  . Technicznie czas ten będzie zależał od stosunku powierzchni pochłaniających i odbijających dźwięk wewnątrz pomieszczenia. Dźwięk pochłaniany jest w różnym stopniu przez materiały miękkie i porowate.  Będą to wykładziny dywanowe, meble tapicerowane, grube zasłony okienne, akustyczne sufity podwieszane. Zbyt duże pochłanianie może być niekomfortowe przy naturalnej rozmowie. Najczęściej jednak problemem jest zbyt długi czas pogłosu. Utrudnia on zrozumiałość mowy poprzez nakładanie się kolejnych sylab słyszalnych bezpośrednio i w opóźnionym czasie , po wielokrotnym odbiciu. W oczywisty sposób  dotyczy to bardziej pomieszczeń dużych, gdzie na ogół będzie mniej  mebli pochłaniających dźwięk w stosunku do dużych, odsłoniętych twardych powierzchni ścian i sufitu.

ZASADY PRZYGOTOWANIA WŁAŚCIWEJ AKUSTYKI POMIESZCZENIA.

Pomijając profesjonalne adaptacje studyjne, obejmujące  zagadnienia związane z geometrycznie generowanymi rezonansami w zakresie tonów niskich (<120 Hz), ważnych dla w klarownego odsłuchu np. muzyki, powinniśmy zadbać przede wszystkim o poprawny czas pogłosu dla pasma właściwego dla mowy. Nie jest to niestety powszechna troska projektantów i inwestorów. W efekcie np. wykończone z dużą estetyczną starannością sale konferencyjne nie mogą dobrze wypełniać swojej podstawowej funkcji.  Użytkownik uświadamia to sobie zbyt późno, gdy pomieszczenie jest już wykończone . Pamiętajmy o więc podstawowych zasadach:

NAJPIERW SPÓJRZMY W GÓRĘ I ZAJMIJMY SIĘ SUFITEM

W większym pomieszczeniu większy jest też udział powierzchni sufitu i podłogi  w stosunku do ścian. Jeśli podłoga jest twarda, wykończona kamieniem lub drewnem, sufit bezwzględnie powinien pochłaniać dźwięk. Można to zrealizować montując akustyczny sufit podwieszony. Panele sufitowe w takich rozwiązaniach wykonane są z prasowanej wełny mineralnej. Przestrzeń pomiędzy panelami sufitu i stropem pomieszczenia wpływa również istotnie na  pochłanianie dźwięk. Wypełniamy ją  płytami z lekkiej wełny mineralnej lub szklanej, do połowy wysokości. Co ważne, tego typu konstrukcja sufitu akustycznego jest stosunkowo łatwa w wykonaniu, ale musi to być zrobione na etapie budowy pomieszczenia. Później jest już znacznie trudniej, np. trzeba  przenosić poniżej jego płaszczyzny oświetlenie, systemy dozoru, kamery, ewentualne nagłośnienie.

SPÓJRZMY TERAZ WOKÓŁ, NA NASZE ŚCIANY.

Na ścianach, zależnie od możliwości aranżacji, wskazany jest montaż szerokopasmowych ustrojów akustycznych o charakterystyce pochłaniająco-rozpraszającej, np. opartych na  płytach binarnych. Na zewnętrznej płaszczyźnie takiego ustroju montowana jest sztywna, perforowana w szczególny sposób, membrana. Poza pochłanianiem dźwięku w dość szerokim zakresie częstotliwości, ustrój tego typu rozprasza również dźwięk wielokierunkowo. Bardzo korzystnie wpływa na wyrównanie poziomu odsłuchu w pomieszczeniu.

SPECJALIŚCI BRANŻY AKUSTYCZNEJ MOGĄ POMÓC.

Korzystnie jest konsultować projektu pomieszczenia z akustykiem. Wynikowy czas pogłosu można wyliczyć z dobrym przybliżeniem dla konkretnych materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Projekt określi również  optymalne rozmieszczenie ewentualnych naściennych akustycznych ustrojów  rozpraszającyc.

Zatrudnię specjalistę inżyniera Projektanta

Chcesz zatrudnić sprawdzonego doświadczonego projektanta, inżyniera z branży budowlanej? Mającego doświadczenie w budowie pomieszczeń akustycznych. Dodaj swoje ogłoszenie na portalu www.pracownikbudowlany.pl.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *