Świadectwo energetyczne dla starych budynków – obowiązek od 2023 , kto jest zwolniony?

Obowiązek świadectwa energetycznego dla starych budynków od 2023

Świadectwo energetyczne będzie wymagane od 28 kwietnia 2023 nie tylko dla nowych budynków, ale także tych wybudowanych przed 2009 rokiem. Obowiązek ten dotyczy zarówno domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak i mieszkań. Świadectwo energetyczne jest jednak potrzebne tylko w określonych sytuacjach, a niektóre budynki są całkowicie zwolnione z tego dokumentu.

Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne dla starego budynku?

Certyfikat należy sporządzić, gdy planujemy sprzedać lub wynająć już użytkowany dom czy mieszkanie. Należy poinformować o świadectwie już w ogłoszeniu zbycia lub najmu, jeśli dla budynku lub części budynku dokument został przygotowany.

Może Cię zainteresować: Ogrzewanie budynków pompą ciepła

Zwolnienia z obowiązku świadectwa energetycznego

Niektóre budynki są całkowicie zwolnione ze świadectwa energetycznego. Są to m.in. budynki zabytkowe, miejsca kultu, przemysłowe, letniskowe czy wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m².

Jeśli budynek, który chcesz sprzedać lub wynająć, należy do jednej z powyższych kategorii, nie musisz sporządzać świadectwa energetycznego. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z pracownikiem budowlanym / instalacyjnym lub innym specjalistą z branży budowlanej.

Świadectwo energetyczne a budynki zabytkowe

Budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są zwolnione z obowiązku sporządzenia świadectwa energetycznego.

Kto zleca wykonanie świadectwa energetycznego budynku?

Wykonanie certyfikatu zleca właściciel, zarządca budynku, osoba z prawem spółdzielczym do lokalu lub najemca, w zależności od sytuacji. Po wykonaniu świadectwa, należy przekazać je nabywcy lub najemcy. Nabywca lub najemca mają prawo do wykonania świadectwa energetycznego na koszt sprzedającego lub wynajmującego budynek, a także nie mogą zrzec się prawa do otrzymania tego dokumentu.

Dołącz do Nas załóż darmowe konto jako Pracodawca Pracownik

Prowadzisz firmę budowlaną, jesteś deweloperem, lub poszukujesz sprawdzonych pracowników brygad budowlanych w branży budowlanej lub jesteś fachowcem w branży budowlanej i poszukujesz pracyDołączcie do NAS

Kto sporządza audyt energetyczny do wystawienia świadectwa energetycznego

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek świadectw energetycznych również dla starych budynków. Ważne jest, aby pamiętać, że świadectwo energetyczne może sporządzić wykwalifikowany pracownik budowlany, taki jak uprawniony audytor energetyczny lub doradca energetyczny. Osoba ta powinna posiadać niezbędną wiedzę z zakresu budownictwa, instalacji elektrycznych oraz ogrzewnictwa i wentylacji. Współpraca z odpowiednim specjalistą pozwoli na prawidłowe sporządzenie dokumentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami energetycznymi.

Ile kosztuje certyfikat energetyczny?

Jaki jest koszt uzyskania świadectwa energetycznego? Koszt wystawienia świadectwa energetycznego, w zależności przede wszystkim od lokalizacji, wyniesie od 400 do nawet 1000 zł

Może Cię zainteresować: Jak obniżyć straty Ciepła w budynku

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe 2023?

Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od kilku lat i dotyczą budynków wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku (również tych wybudowanych przed 2009) indywidualnego czy wielorodzinnego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *