Od czego zależy średnie wynagrodzenie w branży budowlanej?
Lokalizacja miejsca Pracy
Nie jest to zgodne z ogólnie przyjętym odczuciem sprawiedliwości, ale uśrednione płace w budownictwie w największym stopniu zależą od geograficznej lokalizacji. Różnice pomiędzy województwem mazowieckim lub małopolskim i np. warmińsko mazurskim lub kujawsko-pomorskim przekraczają 30%. W 2022 roku wyglądało to dla poszczególnych województw następująco:
miejsce pracy województwo Małopolskie miejsce pracy Mazowieckie miejsce pracy Zachodnio-pomorskie: miejsce pracy Dolnośląskie: miejsce pracy Pomorskie: miejsce pracy Opolskie: miejsce pracy Wielkopolskie: miejsce pracy Podkarpackie: miejsce pracy Lubelskie: miejsce pracy Podlaskie: miejsce pracy Łódzkie: miejsce pracy Śląskie: miejsce pracy Lubuskie: miejsce pracy Świętokrzyskie: miejsce pracy Kujawsko-pomorskie: miejsce pracy Warmińsko-mazurskie: miejsce pracy Warszawa: | 3.990 zł/m-c 3.990 zł/m-c 3.880 zł/m-c 3.750 zł/m-c 3.730 zł/m-c 3.570 zł/m-c 3.560 zł/m.c 3.500 zł/m-c 3.440 zł/m-c 3.430 zł/m-c 3.400 zł/m-c 3.400 zł/m-c 3.300 zł/m-c 3.200 zł/m-c 3.170 zł/m-c 3.090 zł/m-c 4.460 zł/m-c |
Wielkość przedsiębiorstwa.
Średnie płace są też wyższe w większych firmach. Różnice pomiędzy mikro- lub małymi- i dużymi przedsiębiorstwami budowlanymi przekraczają 20%. Jest tak również dlatego, że przedsiębiorstwa duże na ogół działają w skali całego kraju i siłą rzeczy siatka płac uwzględnia wskaźniki wynagrodzeń w najbogatszych województwach.
Wiek, staż pracy i kwalifikacje pracownika.
Trzecim i znacznie mniej istotnym czynnikiem jest wiek pracownika. Pracodawcy doceniają najbardziej pracowników budowlanych w wieku 36-40 lat i nie doceniają zupełnie stażu pracy, tak przynajmniej wynika z oficjalnych statystyk. Średnia płaca pracowników młodszych (18-35lat) i, niestety też, starszych (41-64 lat) jest niższa o ok. 10%..Różnice pomiędzy stanowiskami typowo wykonawczymi oraz wymagającymi kompetencji (np. młodszy specjalista) nie przekraczają kilku procent. Może tak być dlatego, że praca na stanowisku wykonawczym jest z reguły fizycznie najcięższa. Np. operator miksokreta do wylewania posadzek pracuje z pomocnikiem, który będzie zapewne będzie ręcznie nasypywał tony piachu i cementu do urządzenia, murarz ma pomocnika, który przygotuje i poda zaprawę klejową i bloczki, operator dźwigu lub koparki musi współpracować z pomocnikami którzy ręcznie mocują ładunki, odsuwają przeszkody w obszarze działania maszyny.
Czy więc warto być budowlańcem?
W sumie chyba tak. Po pierwsze, krajowa średnia płaca pracownika fizycznego w budownictwie ( 3.670 zł./m-c) to i tak więcej niż np. w handlu ( 3.130 zł/m-c) lub przemyśle lekkim (3.130 zł/m-c). Po drugie, specyfiką branży budowlanej są rozłożone w czasie na miesiące i często lata zadania inwestycyjne. Tak więc statystyka oparta na rocznych wskaźnikach może nie uwzględniać np. premii za zamknięcie konkretnych inwestycji.
Przeglądaj Oferty Pracy w branży budowlanej na PracownikBudowlany.pl |
mazowieckie dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie | małopolskie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie | śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie |