Jak obniżyć straty Ciepła w budynku
Nowoczesny montaż i nowoczesne okna kontra starsze rozwiązania
Zdjęcie termowizyjne poniżej potwierdza krytyczne znaczenie jakości przeszkleń okiennych, wykonanych w technologii klejonego zestawu dwuszybowego, z pierwszej dekady lat 2000. Okna po prawej stronie oraz współczesnych, trójszybowych – okna po stronie lewej.
Widoczna 7 st. różnica temperatur na zewnętrznej powierzchni przegrody oznacza niemal dwukrotne zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła dla temp. zewnętrznej. 3st C i wewnętrznej 19 st. C, a więc też dwukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na moc grzewczą w budynku. Przy obecnych cenach ciepła oczywista jest więc ekonomiczna korzyść wymiany nawet stosunkowo nowych, 10-15 letnich okien.
Gdzie tracimy Ciepło?
Architektura zawsze podążała za modą swoich czasów, jednak dążenie do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię pozostanie już niezmienne. W naszym klimacie musimy dostarczać energię pierwotną do ogrzewania przez 6-8 miesięcy w roku i dalej do chłodzenia przez 3-4 miesiące. W obydwu przypadkach ilość dostarczonej energii niezbędnej do utrzymania komfortu termicznego w pomieszczeniach zależy wprost od sumarycznego wskaźnika izolacyjności budynku. Na który składa się izolacyjność ścian zewnętrznych, dachu, fundamentu oraz, przede wszystkim, okien i jest to niewątpliwie składnik najbardziej istotny.
Nowoczesna Stolarka Okienna to niższe rachunki
Zależnie od udziału przeszkleń w powierzchni elewacji odpowiada za 60 %do nawet 90% przenikania ciepła i w największym stopniu decyduje o późniejszych kosztach eksploatacji. Wartość przenikania ciepła opisywana jest współczynnikiem , określającym moc w watach (W) traconą na jednostkę powierzchni (m2) elewacji budynku przy jednostkowej różnicy temperatur (K) pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem.
Dla niepamiętanych przez młode pokolenie drewnianych okien z pojedynczymi szybami współczynnik przenikania ciepła wynosił powyżej 5 W/m2*K, a nawet dużo powyżej , ponieważ ramy wytwarzane z mokrego drewna schły, wypaczały się i wiało z tych okien naprawdę zdrowo.
Lata dziewięćdziesiąte przyniosły prawdziwą „rewolucje”, współczynnik przenikania próżniowych klejonych zestawów szybowych w ościeżnicach z PVC, aluminium lub gatunkowego, suchego drewna spadł do 2-2.5 W/m2*K. Ale to również już historia, obecnie obowiązujące warunki techniczne dopuszczają efektywną wartość współczynnika przenikania od 0,9 W/m2*K dla typowych okien elewacyjnych do 1.1W/m2*K dla okien połaciowych.
Spełnić je mogą w praktyce wyłącznie konstrukcje trzyszybowe (klejony zestaw argonowy plus dodatkowa szyba termorefleksyjną) w wieloelementowych ościeżnicach profilowych, eliminujących mostki termiczne.
Montaż Stolarki Okiennej – Fachowa Ekipa
Przy tak wysokim wskaźniku izolacyjności istotne znaczenie zaczynają mieć wszystkie szczegóły m.in. dotyczące samego sposobu osadzenia okien w otworach elewacji. Prace takie powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych montażystów, najlepiej posiadających właściwą autoryzację producenta. Tym bardziej, że okno wymaga potem starannej regulacji zgodnej z opracowaną przez niego szczegółową instrukcją.
Przeglądaj oferty pracy dla instalatorów w branży budowlanej
Przeglądaj oferty pracy dla – prace wykończeniowe
Gdzie znaleźć dobrego Pracownika do montażu Stolarki okiennej?
Poszukuje sprawdzonego pracownika wykwalifikowanej brygady budowlanej w branży budowlanej, instalatora stolarki okiennej. Dodaj darmowe ogłoszenie z ofertą pracy na pracownikbudowlany.pl